Použité materiály
Přehled materiálů, které používáme při našich hřištích
Při výrobě našich hřišť používáme nejrůznější materiály. Naším cílem je, aby použité materiály byly kvalitní a dlouhotrvající. Přinášíme vám přehled materiálů, které používáme při našich hřištích nejčastěji.
Akátové dřevo
Akátové dřevo má velmi výjimečné vlastnosti a právě proto jsme ho vybrali jako hlavní komponent našich hřišť. Strom pochází z jihovýchodní části spojených států a jeho latinský název je Robinia pseudoacacia. Do Evropy byl přivezen kolem roku 1600 a na Evropském kontitentech se započítává za invazivní dřevinu. Tato dřevina se velmi dobře vysemenit a proto v mnoha lesích patří až k problematickým druhům. Jeho negativní vlastnosti v ekosystémech však na druhé straně vyvažují ostatní pozitivní vlastnosti a to jsou léčivé účinky, hnízdiště pro ptáky, ale především z našeho pohledu velmi kvalitní, pevná a houževnatá dřevina.
Akátové dřevo má tři vrstvy – na vrchu je kůra, pod ní je vrstva běle a uprostřed je jádrové akátové dřevo.
Aby bylo dřevo vhodné pro použití na dětských hřištích je třeba jej správně opracovat. V prvním kroku se zbavujeme kůry a následně běle. Kdybychom běl na dřevě nechali, velmi rychle by povrch zčernal a běl by začala hnít.
Po odstranění běle ostatně čisté jádrové akátové dřevo – kůly, které před použitím do hladka obrousíme, aby nezůstaly žádné ostré hrany. Jádrové akátové dřevo je velmi tvrdé a houževnaté, má velmi dlouhou životnost i bez ošetření nátěrem. Vydží až 40 let, což mu dává mimořádně přednosti před ostatními dřevinami. Kromě této vlastnosti má akát i výjimečné nepravidelné tvary a právě díky nim dokáže naše společnost nabízet takové jedinečné dětská hřiště. Nikdy se nesnažíme používat co nejrovnější akátové kůly, právě naopak. Jedinečné tvary akátových kůlů využíváme k tomu, abychom dosáhli i jedinečné výrobky.
Spojovací materiál
Při montování dětských hřišť se snažíme upřednostňovat spojovací materiál z nerezové oceli, který je odolný vůči povětrnostním vlivům a má nejdelší životnost. Používáme spojovací materiál třídy A2. Nerezová ocel obsahuje železo, chrom, mangan, křemík, uhlík a v mnoha případech významné množství niklu a molybdenu. Tyto prvky vytvářejí na povrchu nerezové oceli stabilní film, který odolává povětrnostním vlivům i mnoha typům chemikálií.
Dopadové plochy k dětským hřištím
V souladu s normou ČSN EN 1176 je nutné, aby každé dětské hřiště mělo dopadovou plochu. Podle této normy je dostačující, aby dopadovou plochou byl i trávník, v případě, že je výška potenciálního pádu do 100 cm. Pro výše postavené herní prvky je potřebná specifická dopadová plocha podle potenciální výšky pádu.
Dopadové plochy se dělí na dvě skupiny – přírodní a umělé.
PŘÍRODNÍ DOPADOVÉ PLOCHY
Při přírodních dopadových plochách je výhodou jejich nižší pořizovací cena i jednoduchost aplikace.
V případě, že je dopadovou plochou trávník, postačuje pouze vyrovnat terén a odstranit z půdy všechny ostré předměty jako kameny, kov, suť nebo kusy dřeva. V případě použití jiného přírodního materiálu je důležitá jeho tloušťka. V takovém případě je třeba vyhloubení jámy, do které se nasype materiál sloužící jako dopadová plocha v takové tloušťce, aby odpovídala normě při dané výšce pádu.
Použití přírodního materiálu má i své nevýhody a mezi jeho největší patří potenciálně zanesení cizího předmětu do materiálu dopadové plochy během provozu hřiště (například sklo, kámen ..), který je těžké v silné vrstvě materiálu odhalit. Další nevýhodou přírodního materiálu je jeho přesouvání – na místě intenzivního používání se postupně pískování jeho vrstva je tenčí.
UMĚLÉ DOPADOVÉ PLOCHY
Stejně jako pro ty přírodní je účelem dopadové plochy tlumit nárazy v případě pádu dítěte z dětského hřiště. Přední výhodou oproti přírodním materiálům je dlouhá životnost, ale na druhé straně nevýhodou je vyšší pořizovací cena.
Pro umělou dopadovou plochu je nutné správně a kvalitně připravit podloží, protože hlavně od toho se odvíjí výsledná kvalita i vzhled plochy.
Pryžová litá podlaha
Ekonomicky náročnější varianta, ale podstatně odolnější a vizuálně hezčí. Díky technologii aplikace lze vytvářet jakékoliv vizuálně tvary na povrchu.
Samotná podlaha se skládá ze dvou vrstev – spodní – hrubší, pružná a tlumící vrstva se vyrábí z černého SBR granulátu spojeného polyuretanovým lepidlem. Vrchní vrstva se vyrábí z barevného EPDM granulátu, který plní především estetickou funkci. Tato vrstva je tenčí a nabízí více než 30 různých odstínů.
Takovou podlahu lze jednoduše propojit i s 3D pryžovými prvky dětského hřiště, které najdete v naší nabídce.
Mezi výhody takové dopadové plochy patří dlouhá životnost, barevná stálost, protiskluzový povrch, odolnost vůči chemikáliím a další. Naše společnost pracuje s gumovou litou podlahou velmi často a nabídku tohoto materiálu najdete v našem katalogu. V rámci gumové lité podlahy je možné vytvořit i 2D grafické prvky.
Pryžová dlažba
Pryžová dlažba se nejčastěji vyrábí z recyklované pryže v různých barevných provedeních. Dodává se ve formě dlaždic v různých tvarech případně tvarech puzzle, které do sebe zapadají. Je jednoduché ji přizpůsobit potřebným rozměrům.
Z umělých dopadových ploch se jedná o nejekonomičtější variantu. Stejně bezproblémová je i instalace, ale je třeba striktně dodržovat pokyny výrobce. Nabídku gumové dlažby najdete v našem katalogu.
Dřevní kůra nebo štěpka jako dopadová plocha
Kromě trávníku je možné použít jako dopadovou plochu i dřevní štěpku, která má frakci 5-30 mm nebo dřevní kůru frakce 20 – 80 mm. V závislosti na výšce pádu je třeba navrstvit tento materiál v tloušťce 20 – 30 cm.
Výhodou je nízká pořizovací cena a jednoduchost aplikace. Mezi nevýhody patří hnití.
Praný štěrk a písek jako dopadová plocha
Taková dopadová plocha je vhodná až do výšky pádu 3 metry. V závislosti na výšce pádu budete potřebovat vrstvu až do 30 cm.
Podobně jako u štěpce i štěrk se na místech intenzivního používání odsouvá ještě snadněji a vrstva se stává tenčí. Na takových místa je třeba preventivně počítat s vrstvou ještě o 10 cm hrubší než jinde. Podle normy musí jít o praný říční štěrk frakce 2 – 8 mm.
Kromě trávníku je štěrk nejekonomičtější varianta dopadové plochy, ale je třeba počítat s pravidelnou kontrolou tloušťky a také s pravidelným doplňováním.
Alternativou k použití štěrku je písek. Má podobné vlastnosti jako štěrk i vrstva je nutná stejná. Předepsaná frakce je 0.2 – 2 mm. Písek přinese výhody v podobě výhodnější údržby okolních trávníků či zamezení obhadzovaní kamínků, ale mezi nevýhody patří také potřeba kontroly tloušťky, pravidelné dosypávání a fakt, že se dětem dostane do oblečení a vlasů. Nabídka praného říčního štěrku.
OSTATNÍ MATERIÁLY
K výrobě dětských hřišť se používá velké množství materiálů i v závislosti na požadavcích zákazníka. Představíme si ještě několik druhů materiálů, které používáme při výrobě našich hřišť.
Nerezové herné prvky
Kromě nerezového spojovacího materiálu naše společnost využívá také herních prvků z nerezové oceli. Laminátové skluzavky nebo tobogány umíme prakticky v každém případě nahradit nerezovou alternativou.
Nerezová ocel je ocel vzdorující korozi. Je důležitým konstrukčním materiálem zařízení pro chemický průmysl, potravinářství a v neposlední řadě i pro dětská hřiště. Pojem nerezová ocel naleznete i pod ekvilentami jako nerezavějící ocel, ušlechtilá nerezavějící ocel nebo nerez.
Díky jejím vynikajícím vlastnostem se stala součástí i našich dětských hřišť a prodlužuje jim tak životnost o mnoho let. Na rozdíl od laminátu je mnohem odolnější nejen korozi, ale také vůči poškození a opotřebení. Kromě pozitivních vlastností na konstrukci a odolnost dětského hřiště přidává hřišti také punc exkluzivity.
Laminát
Laminát je druh kompozitního materiálu, který je tvořen několika vrstvami. Tyto vrstvy se impregnují pryskyřicí nebo jiným vhodným lepidlem a lisují se dohromady při použití vyšší teploty. Proces výroby se nazývá laminace.
V rámci dětských hřišť se z laminátu vyrábějí například skluzavky nebo tobogány. Takové herní prvky jsou vhodné pro domácí i veřejné použití a splňují normu EN 1176. Laminát má hladkou barevnou povrchnovú úpravu, je odolný vůči mnoha chemikáliím, povětrnostním podmínkám i UV záření.
Nejčastěji používané skluzavky mají délku 2,2 nebo 3,2 m a jejich nástupní plocha je ve výšce 100 respektive 150 cm.
Lana a lanové prvky
Na exteriérové dětská hřiště používají lanové prvky tvořené ze speciálních 16 mm tlustých lan Herkules s ocelovým jádrem. Uvedené lana mají mimořádnou životnost a odolají nejen povětrnostním vlivům, ale i vandalismu (nelze je nožem přeříznout, pouze poškodit).
Všechny lana splňují normu EN 1176.
V případě lanových prvků nemusí jít pouze o jednoduché lana nebo sítě, umíme vytvořit i komplexní lanové prvky, jako například pyramidy a další tvary. Také vám umíme nabídnout i výrobu lanových parků. Lana nejsou náročné na údržbu a v případě potřeby je možné měnit spojovací části přímo na hřišti. Při větších lanových prvcích je možné měnit i celé lana v případě jejich poškození.